Finansiel konsolidering med Jedox Moderne, brugervenligt og integreret modul, designet i samarbejde med KPMG
”Hvad der før tog 6 uger, gøres nu på 1!”
Deltag på vores webinar og hør hvordan vi på få uger implementerer modul til finansiel konsolidering, der effektiviserer dine processer og giver dig digital integration og parathed.
Webinaret afholdes fredag den 13. oktober kl. 11.00
0
Dage
0
Timer
0
Minutter
0
Sekunder
Se invitation til webinaret
Automatiseret end-to-end-proces fra datainput til den endelige årsrapport
End-to-end systemsupport i et alt-i-én brugervenligt frontend-miljø, der muliggør en automatiseret end-to-end-proces fra datainput til udarbejdelse af årsrapporter. Løsningen er baseret på standard Jedox konsolideringsmodel godkendt af KPMG og yderligere udvidet med komplementære Qbit standardløsningskomponenter.
Finansiel konsolidering og udarbejdelse af årsrapporter kræver ensartede datastrukturer på tværs af juridiske enheder, der kan være placeret i forskellige lande med forskellige regnskabsstandarder og valutaer. Desuden kan de juridiske enheder bruge forskellige ERP-systemer og have lokale CoA’er.
Kan du genkende følgende:
Finansiel konsolidering og udarbejdelse af årsrapporter er tidskrævende og understøttes ikke af et end-to-end brugervenligt system. I mange tilfælde foretages konsolidering i store Excel-regneark. Disse Excel-regneark er typisk karakteriseret ved:
- Manuelt udtrukne juridiske enheders prøvesaldi sendes via e-mail og indsættes i Excel
- Tidskrævende og personafhængig løsning
- Kræver meget arbejde ved enten at vedligeholde eller ændre regnskabsstrukturer
- Være svær at dokumentere og vedligeholde elimineringer og journalposteringer
- Være statisk i rapporteringsmulighederne
- Understøttet i hvert procestrin af e-mails
- At være manuel i de fleste procestrin, hvilket øger risikoen for fejl fra dataindlæsning til årsrapport
På webinaret vil vi demonstrere:
Hvordan Jedox-standardkonsolideringsmodellen med Qbit-aktiverede standardkomponenter i et brugervenligt frontend-miljø, understøtter og automatisk forbinder end-to-end-processer fra datainput til udarbejdelse af årsrapporter. På webinaret vil vi gennemgå:
- Administreret databelastning for konsolideringsmodellen ved hjælp af Qbit tilføjet datamodel og proces
- Brugervenlig og procesorienteret applikationsnavigation tilføjet af Qbit
- Indbyggede afstemninger
- Indbygget konsolideringskonfiguration
- Indbyggede regelelimineringer og journalposteringer
- Indbygget rapportering for foruddefinerede konsolideringsomfang
- Indbygget rapportering for foruddefinerede konsolideringssegmenter
- Udarbejdelse af regnskaber og noter i Excel automatisk integreret med konsolideringsmodellen aktiveret af Qbit
- Årlig Word-rapport automatisk integreret med Excel-regnskaber og noter aktiveret af Qbit
Tilmeld dig følgende webinar
"Finansiel konsolidering med Jedox Moderne, brugervenligt og integreret modul, designet i samarbejde med KPMG "
Fredag den 13. oktober kl. 11.00
Udfyld formularen herunder, for at tilmelde dig vores webinar. Du vil modtage yderligere information pr. email.
Tusindvis af virksomheder har allerede valgt Jedox!
Vi tilbyder muligheden for at prøve Jedox gratis uden bindinger – Vores konsulenter står altid klar til vejledning til brug af Jedox softwaren eller til at besvare alle spørgsmål om Jedox.